Mad Gardener's World

Ratujemy bukszpany – Cydalima perspectalis (ćma bukszpanowa)

Bukszpany chociaż znane i uprawiane w Polsce od wieków obecnie na nowo przeżywają renesans.  W ogrodach pojawiają się coraz częściej  –  zwłaszcza formy strzyżone i formowane.  Niestety nie są to rośliny bezproblemowe.  Najczęściej do formowania używa się bukszpanu wieczniezielonego  – Buxus sempervirens.  Gatunków i odmian bukszpanu można spotkać w ogrodach  niezliczone ilości.  Piękna i różnorodna kolekcja  z rodzaju Buxus  znajduje się w Arboretum w Wojsławicach.  Co rusz też przeprowadza się rewitalizację ogrodów przypałacowych – z ostatnich lat chociażby Wilanów czy Zamek Królewski na Wawelu.  Niestety od jakiegoś czasu ogrodnikom sen z oczy spędza pewna ćma z Azji –  Cydalima perspectalis. Doczekała się ona już nawet polskiej nazwy – ćma bukszpanowa.  Czy jesteśmy bezradni? Niekoniecznie. 

kilkunastoletni Buxus sempervirens ‚Suffruticosa’ w moim ogrodzie zimą – ta odmiana ma prawie idealny kulisty pokrój

Ćma bukszpanowa  jest przybyszem ze wschodniej Azji i prawdopodobnie została  do Europy przywleczona z importowanymi roślinami.  Już  ponad  10 lat temu  zaobserwowano  żerowanie tego motyla w Niemczech, potem pojawiał się w innych krajach Europy – Szwajcarii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Francji, Austrii, Chorwacji, Słowacji.  Tak też dotarł do Polski.  Wojewódzki  Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Krakowie potwierdził żerowanie  szkodnika na  krzewach bukszpanów w kilku miejscach w Krakowie.  Potwierdzono też występowanie ćmy bukszpanowej w innych częściach Małopolski a także w województwach dolnośląskim i opolskim.

Ogród poniżej położony jest w Śródmieściu w odległości spacerowej od Starego Miasta.  Nic nie zapowiada katastrofy.  Założenie oparte jest na żywopłotach z bukszpanu  i to one tworzą podstawowy szkielet  tego mini ogródka w typowym dla krakowskich kamienic podwórku.

Cydalima perspectalis to rodzaj motyla (ćmy) która na bukszpanach usiada dosłownie na chwilkę by złożyć tam swoje jaja.  Największe szkody wyrządzają gąsienice. Żywią się one liśćmi obgryzając wpierw te najbardziej miękkie i najsmaczniejsze dla nich części liści. Jeśli pożywienia jest zbyt mało zadowolą się nawet  częściowo zdrewniałymi częściami rośliny. Podobno lubują się też w innych gatunkach zimozielonych – ostrokrzewach, irgach czy laurowiśniach.  Nawet jeśli zaspokoją swój apetyt tylko fragmentami liści to zazwyczaj i tak osłabiona roślina umiera.

Zdjęcie poniżej to rozpaczliwe wołanie o pomoc – wystarczył kilkudniowy wyjazd by szkodnik zniszczył kilkudziesięcioletni okaz.   Jakość zdjęcia kiepska, bo robiona komórką i to nocą. Ogród położony jest przy innej kamienicy –  na krakowskich Dębnikach.  Niestety krzewów nie udało się uratować.  Mam nadzieję, że widać resztki po oprzędach.

Walka z Cydalima perspectalis jest utrudniona bo po pierwsze nie mają one u nas naturalnych wrogów. W swojej ojczyźnie larwy zjadane są przez szerszenia azjatyckiego (Vespa velutina), jednakże w Europie on prawie  nie występuje. Napisałam prawie, bo niewielka populacja została odkryta we Francji i tam faktycznie szkody na bukszpanach były mniejsze. Niestety  Cydalima perspectalis nie jest atrakcją dla ptaków, nie zjadają jej, do tego bukszpan jest gorzki i trujący tym samym owad może czuć się bezpieczny.  Kolejną  trudność stanowi fakt, że jaja składane są wewnątrz krzewów i łatwo przeoczyć nawet dorosłe larwy.  Motyl dobrze zaadoptował się w Europie – wydaje od wiosny do jesieni 2 lub 3 pokolenia. Na dodatek bardzo liczne.  

Jak zatem walczyć z tak trudnym przeciwnikiem?

Po pierwsze systematycznie zaglądać do środka krzewów – przynajmniej raz na 10-14 dni.  Jeśli szkodnik na nich żeruje dokładnie widać to też przy cięciu  – jak na zdjęciu poniżej.  Przed cięciem krzewy wyglądały na zdrowe. Po trzecie bezwzględnie palić resztki z cięcia.  Absolutnie nie należy ich kompostować ani wyrzucać do kosza na odpady. Same jaja trudno zauważyć, bo nie dość że schowane są wewnątrz krzewu to na dodatek ukrywają się na spodniej części liści. Jaja są małe, jasnożółte.

 

Przy cięciu warto podłożyć folię – dzięki temu możemy bez problemu posprzątać resztki z jajami.

Tak w zbliżeniu wygląda gąsienice  Cydalima perspectalis – trudno ją pomylić z innymi owadami. Charakterystyczne (i obrzydliwe) są też oprzędy oraz kokony pokryte czarnymi odchodami.   Ćmy, jak mało które motyle potrafią pleść misterne oprzędy.  Poczwarki ćmy bukszpanowej najwidoczniej przeobrażają się w motyla na krzewach bo gałęzie pokryte są całe białą wełnistą mazią.  Te oprzędy wyglądają jak długie, białe na dodatek lepkie wstęgi oplecione wokół gałązek i liści… brrr…. Dorosły okaz można zobaczyć tutaj.  Dorosłe motyle osiągają do 4cm rozpiętości skrzydeł, co czyni ten gatunek największym wśród europejskich przedstawicieli wachlarzykowatych. Mają dość charakterystyczne ubarwienie skrzydeł, więc nietrudno je rozpoznać.

 

Gąsienica  ćmy bukszpanowej – zdjęcia zrobione podczas serwisowania przez naszą firmę – Ogrody Perspektywa

Przyznam że widok szkodnika którego się nie zna, z którym nie wiadomo jak walczyć         i który na dodatek pojawia się w tak krótkim czasie tak licznie, może wpędzić w popłoch. Nas wpędził. I chociaż na palcach jednej ręki mogę policzyć prewencyjne stosowanie środków ochrony roślin, zwłaszcza insekcydów to tutaj trochę z braku pomysłu i na ślepo zastosowałyśmy Mospilan 20 SP.  Jest systemicznym środkiem nowej generacji, ma też szerokie spektrum zastosowania. Do tego jest odporny na warunki atmosferyczne. 

 

Kolejny etap to było poszukiwanie  skuteczniejszej i sprawdzonej  metody.  Przeszukując zasoby internetu trafiłam w końcu na anglojęzyczne strony i kilka artykułów o tej ćmie. Wg brytyjskich ogrodników (zresztą w Polsce również) nie zauważono by motyl pojawiał się poza ogrodami – jest więc szansa by spróbować przynajmniej trochę go powstrzymać i ograniczyć liczebność.  Można to zrobić za pomocą pułapek feromonowych, które wabią dorosłe męskie osobniki. U motyli zapachy mają ogromne znaczenie –  to właśnie poprzez zapachy obie płcie wabią się nawzajem.  By powstało jajo musi dojść do zapłodnienia.  Pomysł z pułapką feromonową wydaje się więc być strzałem w dziesiątkę.  Ponieważ z takimi pułapkami miałam już wcześniej do czynienia w przypadku szrotówka kasztanowcowiaczka i efekty są naprawdę zadowalające  (nie rozumiem dlaczego tak rzadko stosuje się tę metodę) postanowiliśmy  wspólnie z właścicielami ogrodu spróbować.  Pułapkę wraz z feromonami zamówiłam w Anglii – koszt wraz z przesyłką wahał się w granicach 50 funtów (ok 250 zł).

Pułapka to typowa pułapka kominkowa:

Pułapkę napełnia się niewielką ilością wody z dodatkiem płynu do naczyń. Do kominka należy założyć ampułkę (dyspenser) z feromonami i powiesić w ogrodzie na wysokości 1,5 -2 m.

Jedna pułapka wystarcza na obszar ok 1000 do  2500 m2, jednak w przypadku gdy ogród podzielony jest na przykład wysokimi drzewami lub budynkiem producent zaleca zastosowanie po jednej pułapce w każdej części ogrodu. Do zestawu dołączone są poza pułapką cztery ampułki z feromonami i instrukcja obsługi.  Ampułki należy wymieniać co 5-6 tygodni począwszy do marca/kwietnia aż do jesieni. Czyli właściwie mamy ochronę na cały sezon.  Należy też pamiętać o systematycznym wymienianiu wody z płynem – najlepiej co 7-10 dni.  Da nam to też obraz o stanie i liczebności motyli.

Nasza pułapka zawisła późnym latem, nie wiem czy szkodniki gdzieś się przeniosły  czy było ich już  niewiele – w każdym razie udało nam się do niej złapać trochę dorosłych osobników.  Na bukszpanach nie pojawiło się też kolejne pokolenie.  Dało nam to nadzieję i sygnał, że w jakimś stopniu pułapka działa.

Pułapki feromonowe są bezpieczne w stosowaniu, całkowicie ekologiczne (no może poza tym że zrobione z plastiku) i zupełnie nieszkodliwe dla środowiska oraz innych owadów.  Chociaż wydaje mi się to oczywiste to jednak napiszę –  nie należy na tego motyla stosować innych feromonów, bo nie będą działać.  Pułapkę wraz z zestawem feromonów można nabyć tutaj.  Można też samą pułapkę kupić w Polsce (lub wykonać samodzielnie) a w Anglii zamówić jedynie feromony.  Koszt będzie na pewno niższy.

Dodatkowo Anglicy zalecają opryskiwanie bukszpanów naturalnymi środkami opartymi na wyciągach ze złocieni (mnie się jednak wydaje że mogło chodzić o wrotycz).   Nasze bukszpany zostały jeszcze dwa razy potraktowane Mospilanem a pułapka wisiała na drzewie do późnej jesieni. Na pewno też zawiśnie tam wiosną.  Ja mam nadzieję, że silne mrozy w styczniu trochę ograniczą liczebność szkodnika  – jednak nie łudzę się że na zawsze. Bo nawet jeśli nie przetrwał w Polsce to zapewne ma się dobrze gdzieś u naszych zachodnich lub południowych sąsiadów i ponownie z czasem się pojawi.

Warto też pamiętać o innej ważnej rzeczy  – mianowicie o kwarantannie –  kupując nowe bukszpany wstrzymajmy się z sadzeniem do 3 tygodni. Jeśli rośliny będą zdrowe z powodzeniem możemy je posadzić w ogrodzie.

I powtórzę – na wszelki wypadek wszystkie odpady po pielęgnacji bukszpanów spalajmy.

 

I „nasz” ogród:) Chciałabym go widzieć w takiej kondycji za pół roku.

Na koniec znalazłam jeszcze tekst rezolucji – podjęcie tego tematu na forum Parlamentu UE świadczy o tym, że problem jest poważny.

Parlament Europejski,

–  uwzględniając art. 168 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

–  uwzględniając dyrektywę Rady 2000/29/WE z dnia 8 maja 2000 r. w sprawie środków ochronnych przed wprowadzaniem do Wspólnoty organizmów szkodliwych dla roślin lub produktów roślinnych i przed ich rozprzestrzenianiem się we Wspólnocie(1),

–  uwzględniając art. 133 Regulaminu,

A.  mając na uwadze, że gatunek Cydalima perspectalis, zwany również ćmą bukszpanową, jest obecny na terenie Europy od 2007 r. oraz że w 2012 r. spowodował on poważne szkody w lasach i uprawach bukszpanu w 16 państwach członkowskich UE, na przykład w rezerwacie przyrody w Grenzach-Wyhlen w 2010 r.;

B.  mając na uwadze, że gatunek ten jest od 2007 r. uznawany przez Europejską i Śródziemnomorską Organizację Ochrony Roślin za gatunek inwazyjny;

C.  mając na uwadze, że wykazano skuteczność środków owadobójczych, np. deltametryny czy diflubenzuronu, oraz biopestycydów, w zapobieganiu inwazjom gatunku Cydalima perspectalis, a niektóre parazytoidy okazały się stosunkowo skuteczne w zwalczaniu tego szkodnika;

apeluje się do Komisji o:

1.  uznanie gatunku Cydalima perspectalis za organizm szkodliwy na podstawie dyrektywy 2000/29/WE;

2.  wspierania, w szczególności za pomocą istniejących programów dotacji, badań naukowych ukierunkowanych na znalezienie rozwiązań biologicznych umożliwiających zwalczanie gatunku Cydalima perspectalis;

3.  wsparcie wprowadzenia wspólnego monitorowania gatunku Cydalima perspectalis za pośrednictwem właściwych agencji unijnych.

 

Na koniec jeszcze uzupełnienie od jednej z Czytelniczek z FB mieszkającej we Francji.  Otóż wspomniany szerszeń azjatycki jest już tam nie lada problemem głownie z tego powodu że atakuje nasze rodzime pszczoły.  Tekst o tym kolejnym zagrożeniu tutaj (niestety po francusku).

2017-06-20

I jeszcze uzupełnienie –  jakiś czas temu pojawił się  artykuł w Gazecie Wyborczej o ćmie bukszpanowej.  Szkoda jednak, ze Pani redaktor nie zadała sobie więcej trudu by temat zagłębić. Ćma nadal atakuje krakowskie bukszpany, szczególnie w Śródmieściu ale można ją ograniczyć między innymi za pomocą pułapek feromonowych. Jak widać na załączonym poniżej zdjęciu do pułapki udało nam się zwabić sporo osobników męskich.

 

2017-07-13

 

Pułapka działa, zaledwie 2 sztuki złapane a na krzewach brak larw i oprzędów.

Uświadamiajcie sąsiadów i kogo tylko możecie, jedynie wspólnymi  siłami uda się ograniczyć to świństwo.

 

 

2017-07-30

 

Dostaję ciągle informacje że pojawia się kolejne pokolenie

 

Na zdjęciu widać jak żarłoczne są gąsienice. Każde pokolenie jest bardzo liczne i o ile pierwszy atak krzewy jakoś zniosą to po drugim niestety mogą już nie przeżyć.

 

Tekst Marta Góra

Zdjęcia Ogrody Perspektywa  oraz inni zaprzyjaźnieni ogrodnicy;)

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

  • BasiaK, 3 lutego 2017, 10:03 am

  Odpowiedz

  Wyciąg ze złocienia – możliwe, że chodzi o tę roślinę http://luskiewnik.strefa.pl/pyrethrum_html.htm . Czy to chryzantema, czy wrotycz, czy złocień, to kwestia dyskusyjna dla jajogłowych 🙂

   • marta, 3 lutego 2017, 10:25 am
   • Autor

   Odpowiedz

   Dziękuję Basiu.

  • Magda, 5 kwietnia 2017, 8:05 pm

  Odpowiedz

  Ciekawi mnie co to za trawy wśród bukszpanów na zdjęciu.

   • marta, 5 kwietnia 2017, 8:16 pm
   • Autor

   Odpowiedz

   Molinia caerulea ‚Heidebraut’

  • Jola, 23 kwietnia 2017, 10:39 am

  Odpowiedz

  Prześliczny ten ogródek. Żal pomyśleć nawet, że mogłyby go zeżreć te robale…

   • marta, 23 kwietnia 2017, 10:40 am
   • Autor

   Odpowiedz

   Dziękuję w imieniu swoim i inwestorów:) Ja również bardzo go lubię, to takie moje małe „dziecko”:)
   Na razie nie zauważyłam żeby ćma się pojawiła, ale prewencyjnie zostały założone feromony. I będą następne przynajmniej do końca sezonu.

 1. Odpowiedz

  Niestety u nas w Krakowie własnie się pojawiły. Pochłaniaja nasze 30 latnie bukszpany w zastraszajacym tempie, obawiam się że zanim pulapki dojdą, nie będzie co ratować…:(

   • marta, 22 maja 2017, 8:24 pm
   • Autor

   Odpowiedz

   Proponuję przyciąć i opryskać jak najszybciej. Podobno działają na larwy środki zawierające takie substancje czynne jak deltametryna albo cypermetryna. Preparaty Fastac 100 EC, Sherpa 100 EC, deltametryna np. Decis 2,5 EC.
   Ciągle mi ktoś pisze lub dzwoni, ze w Krakowie ta ćma jest, najczęściej Dębniki, Ruczaj i Bronowice.

    • nicky, 16 sierpnia 2017, 1:11 pm

    Odpowiedz

    U mnie ofiara padly dwa 40 letnie bukszpany. U sasiadki jeden… Krakow – Azory ul. Stachiewicza.

     • Teresa, 11 lipca 2018, 9:46 am

     Odpowiedz

     W tym roku moje bukszpany padły wszystkie usychają pełno jest pajęczynek i jajeczek, nie wiedziałam co to jest aż dowiedziałam się że te spustoszenie na bukszpanach spowodowała ta ćma. W tamtym roku był tylko jeden krzew chory ścięłam go prawie do samego pnia wypuścił w tym roku nowe korzenie na wiosnę a teraz wszystkie są zaatakowane bukszpany.
     Teresa Kraków oś Lesisko

  • Jaro, 23 maja 2017, 10:18 pm

  Odpowiedz

  W Starym Podgórzu też już są…. 🙁

   • marta, 23 maja 2017, 11:01 pm
   • Autor

   Odpowiedz

   🙁 Ciąć, pryskać i nie pozwolić by się rozprzestrzeniała bardziej.

  • Tomek, Kraków Bronowice, 25 maja 2017, 12:47 pm

  Odpowiedz

  Jest już w polskiej dystrybucji feromon wraz z pułapką. Nie wiem czy mogę podać nazwę firmy- sklepu. Dzisiaj stawiam, zobaczymy.

   • marta, 25 maja 2017, 4:30 pm
   • Autor

   Odpowiedz

   Proszę podać nazwę i firmę. I czekam na informację czy działa.

   • Romana Kahl-Stachniewicz, 1 czerwca 2017, 9:10 pm

   Odpowiedz

   Proszę o podanie mi sklepu

   Serdecznie pozdrawiam – Roma z Bronowic

    • marta, 1 czerwca 2017, 9:33 pm
    • Autor

    Odpowiedz

    Link podał Tomek

   • arek, 5 sierpnia 2017, 3:11 pm

   Odpowiedz

   jaarpoznan.com.pl – czeska ,bardzo skuteczna pułapka

   • Anna Skalska, 13 maja 2018, 9:18 am

   Odpowiedz

   Prosze o nazwę środka feromonowego i adres sklepu mamy ten sam problem

    • marta, 14 maja 2018, 5:52 am
    • Autor

    Odpowiedz

    Link do dyspenserów feromonowych poniżej. Konieczna jest jeszcze pułapka kominkowa.
    https://tedan.pl/dyspenser-feromonowy-cdp-szkodnik-bukszpanu-cydalima-perspectalis.html

  • Tomek, Kraków Bronowice, 1 czerwca 2017, 12:15 pm

  Odpowiedz

  Po potraktowaniu mospilanem 20 (dawka 2x jak na stonkę), gąsienice padły. Pułapki wiszą ale dotychczas pusto. Nie zdążyły się przepoczwarzyć. Sklep to tedan.pl, podaję link do feromonu: https://tedan.pl/dyspenser-feromonowy-cdp-szkodnik-bukszpanu-cydalima-perspectalis.html. Z uwagi że pomimo moich próśb, sąsiadka 2 domy dalej nie chciała pryskać, pewnie mogę się spodziewać kolejnego pokolenia. Będę nadal obserwować czy coś wpadnie.

   • marta, 1 czerwca 2017, 9:35 pm
   • Autor

   Odpowiedz

   Dziękuję za uwagi. Bukszpanu w centrum też przysłane na razie nic się nie pojawiło. W pulapce też pusto. Trzeba walczyć może wspólnymi siłami się uda.

  • Tomek, Kraków Bronowice, 10 czerwca 2017, 3:26 pm

  Odpowiedz

  Działa !!!. Dzisiaj po nocy 8 sztuk w pułapce lejowej,

  • maxek 55, 7 lipca 2017, 12:23 am

  Odpowiedz

  Bardzo skuteczną feromonową pułapkę produkcji czeskiej ( i niedrogą) można kupić w Warszawie ( firma TEDAN) i Poznaniu ( firma JAAR)

   • marta, 7 lipca 2017, 12:25 am
   • Autor

   Odpowiedz

   Dziękuję za informacje. Link do czeskiej pułapki jest w jednym z komentarzy. Jak napisał Tomek – działa.

  • Mania, 17 lipca 2017, 7:28 pm

  Odpowiedz

  Mój bukszpanowy płocik zaatakowały wiosną i w ciągu kilku zaledwie dni pożarły młode przyrosty i dopiero wtedy dotarło do mnie, że coś się dzieje – z internetu dowiedziałam się o tych szkodnikach .Kupiłam mospilan 20 i myślę, że coś mi pomógł w walce bo po oprysku było dużo martwych larw w kokonach.Ogromną robotę wykonałam zbierając gąsienice szczypcami do pojemnika z wodą -przyznam ,że było ich setki….Tak pokonałam inwazję.Dzisiaj tj. 17.07. z przerażeniem odkryłam , że znowu zaatakowały.Zebrałam z grubsza i jutro startuję po mospilan bo póki co nie znajduję na forum innego sposobu i liczę ze znowu je pokonam ale czy tak będzie już każdego roku? czy starczy mi sił do walki ?
  pozdrawiam z Bronowic

   • marta, 17 lipca 2017, 7:36 pm
   • Autor

   Odpowiedz

   Proszę zamówić pułapkę feromonową w sklepie tedan.pl – podobno działa i jest niedroga.
   W naszym ogrodzie bukszpanowym po założeniu pułapki było kilkanaście dorosłych, męskich osobników, potem już tylko dwie sztuki. Nie doszło do zapłodnienia i larwy na krzewach się nie pojawiły.

  • Monika Dz, 28 lipca 2017, 3:44 pm

  Odpowiedz

  A moje bukszpany w Niemczech Aachen Kilo Kolonii tez zjada ten Moral. Tempo zaskakujace, wciagu 3 nocy bylo po malen krzaczku ktory mialam od 5 lat-myslalam, ze od upalow usechl. Jak wziely sie za dlugo zaczelam ogladac co sie dzieki. Niestety mam male dzieci (1 i 4 lata) nie moge pryskac checia.

   • marta, 29 lipca 2017, 10:43 pm
   • Autor

   Odpowiedz

   Może wywar z wrotyczu pomoże? Na pewno pomagają pułapki, ale one wyłapują tylko dorosłe osobniki.

  • Anna, 29 lipca 2017, 11:40 am

  Odpowiedz

  własnie zrzerają moje ponad stuletnie bukszpany w Krakowie Podgórzu !!!!!!!

   • marta, 29 lipca 2017, 9:26 pm
   • Autor

   Odpowiedz

   Ratuj je mospilanem albo decisem.

  • Anna, 29 lipca 2017, 10:38 pm

  Odpowiedz

  MArta, dziękuję, jutro jade kupić . Nie wiesz gdzie kupię ?? Opryskiwacz mam.

   • marta, 29 lipca 2017, 10:40 pm
   • Autor

   Odpowiedz

   W niedzielę to chyba jedynie markety – Leroy, OBI itd…
   I polecam zamówić pułapkę feromonową, te ze sklepu Tedan podobno przychodzą błyskawicznie.

  • Anna, Bronowice, 30 lipca 2017, 6:44 pm

  Odpowiedz

  Wczoraj robiłam podstrzyżyny moich kul bukszpanowych i z przerażeniem zobaczyłam wyżarte dziury. A na początku czerwca ich nie było! Dziś, mimo niedzieli kupiłam Mospilan i solidnie spryskałam bukszpany z zewnątrz i od środka. Może w Polanie dostanę pułapkę lejkową? Straszna perspektywa!!!!

   • marta, 30 lipca 2017, 7:01 pm
   • Autor

   Odpowiedz

   Szukaj Anno na pewno można ją gdzieś kupić.

  • Anna, 30 lipca 2017, 10:21 pm

  Odpowiedz

  Bukszpany spryskane, pułapka zamówiona. Przejechałam się rowerem po okolicy i ze smutkiem pooglądałam okoliczne bukszpany 🙁
  Marto, poradź mi, proszę czy powinnam je teraz przyciąc ?? i jesli tak, to jak mocno, żeby je uratować?? Do jednego z krzaków mam ogromny sentyment, sadzili go moi pradziadkowie 🙂

   • marta, 30 lipca 2017, 10:26 pm
   • Autor

   Odpowiedz

   Myślę, że możesz je spokojnie przyciąć tak do połowy sierpnia. Na razie bym odpuściła, w Krakowie mają być jakieś masakryczne upały. Po cięciu najlepiej spalić to świństwo. Wiem, że w mieście nie można ale to chyba wybór mniejszego zła… Zaglądaj do środka i powtarzaj opryski – my robimy je na przemiennie co 10 dni różnymi preparatami był Fastac, potem Mospilan i teraz Decis. Plus pułapka. Na razie szkodników na krzewach nie było.
   Ja się zastanawiam jak ludzi uświadamiać?

  • Anna Bronowice, 31 lipca 2017, 10:20 am

  Odpowiedz

  Wczoraj pryskałam, dziś potrzepałam krzakiem i wypadły ŻYWE larwy! Okropieństwo, pułapki dziś zamówiłam, w Polanie na Rydla, w Castoramie i w OBI nie mają pułapek lejkowych, a c dopiero pytać o feromony???? Sąsiad wzruszył ramionami – nie ma kasy. Może jakieś komunikaty w TV i radio ? Co robi Ogród Botaniczny?

   • marta, 31 lipca 2017, 11:21 am
   • Autor

   Odpowiedz

   Trzeba spryskać dokładnie kazdą gałązkę z zewnątrz i przedewszystkim od wewnątrz.

  • Anna, 1 sierpnia 2017, 2:43 pm

  Odpowiedz

  Trzeba zawiadomić ministra środowiska,on się tym zajmie 😉

   • marta, 1 sierpnia 2017, 2:51 pm
   • Autor

   Odpowiedz

   Doceniam sarkazm 🙂

  • Anna, 1 sierpnia 2017, 3:01 pm

  Odpowiedz

  Czytałam że należy pryskać wywarem z Wrotycza.Nazbierałam tego ziela przy drodze,zrobiłam wywar,złapałam do pojemnika jedną gąsienicę i opryskałam ją razem z gałązką bukszpanu.Gąsienica zjadła ten opryskany bukszpan,zrobiła kupę i czekała na więcej ,ha ha ha

   • marta, 1 sierpnia 2017, 4:43 pm
   • Autor

   Odpowiedz

   Ja czytałam jeszcze o bakteriach i nicieniach ale do czasu jakichś solidnie udokumentowanych badan wciąż walczymy wszyscy na ślepo.

  • jo, 1 sierpnia 2017, 7:28 pm

  Odpowiedz

  Ja odkryłam kilka dni temu że coś jest nie tak. Centrum Krakowa. Okolice Błoń. Dzisiaj przeglądnęłam moje kilkudziesięcioletnie krzaki. Masa gąsienic. Jutro kupię chemię. Jak obetnę to pół krzaków pójdzie. … pułapkę też kupię… szlag. Skąd to g.. się wzięło …załamałam się

   • marta, 1 sierpnia 2017, 7:35 pm
   • Autor

   Odpowiedz

   Jeśli gąsienice zjadły jedynie część liści i nie ma dużych uszkodzeń (wżerów) na pędach to jest szansa że krzew odbije. Oczywiście trzeba kontrolować czy nie pojawi się następne pokolenie.

  • Mała Mi, 1 sierpnia 2017, 11:30 pm

  Odpowiedz

  Niestety ćma dotarła już do Rzeszowa 🙁 Dziękuję za artykuł, bardzo pomocny.

   • marta, 2 sierpnia 2017, 7:57 am
   • Autor

   Odpowiedz

   Ciesze się, że pomocny.

  • eva, 2 sierpnia 2017, 4:00 pm

  Odpowiedz

  A ja mam takiego pomysła.Najpierw wypróbować na kilku larwach do jakiej temperatury wytrzymują,a potem dość gorącej wody wlać do konewki i lać.Bukszpan ma grube listki i powiniem wytrzymac,gorzej larwa.Trzeba próbować wszystkiego nawet domestosa.

   • marta, 2 sierpnia 2017, 4:06 pm
   • Autor

   Odpowiedz

   No nie wiem czy nie lepszy Mospilan niż domestos.
   Ta ćma pochodzi z Azji, tam bywają wyższe temp. niż u nas, ale próbować można.

    • eva, 2 sierpnia 2017, 5:24 pm

    Odpowiedz

    Ale co innego temperatura wody,a co innego temperatura powietrza.W tem 50°C można wytrzymać,ale wodą o tej temeperaturze już można się poparzyć.Roślina polana taką wodą szybko wyrówna temperaturę z otoczeniem ,a larwa?-wątpliwe.Trzeba wypróbować.

     • marta, 2 sierpnia 2017, 10:28 pm
     • Autor

     Odpowiedz

     No tak masz rację. Próbuj i daj znać jak poszło.

  • madzia, 3 sierpnia 2017, 2:20 pm

  Odpowiedz

  Okolice Błoń w Krakowie, bukszpany prawie zjedzone, masa gąsienic i jeszcze więcej jaj.
  Gorąca woda wypróbowana, skuteczna.

   • marta, 3 sierpnia 2017, 5:23 pm
   • Autor

   Odpowiedz

   Madziu daj znać jak po tym zabiegu reagują krzewy.

  • Michał, 3 sierpnia 2017, 4:19 pm

  Odpowiedz

  Ja znalazłem skuteczne rozwiązanie. Wycinam bukszpan w pień i ognisko.

   • marta, 3 sierpnia 2017, 5:24 pm
   • Autor

   Odpowiedz

   I ostateczne niestety:( Jeśli nie będą miały co jeść to pewnie przeniosą się na laurowiśnie, ostrokrzewy itd..

    • Michał, 3 sierpnia 2017, 6:12 pm

    Odpowiedz

    10 lat zapuszczany żywopłot z bukszpanu. W Rzeszowie jest chyba dopiero pierwsze pokolenie bo moje wyglądały jeszcze ładnie z zewnątrz ale w środku już pustki.

    Znalazłem notkę patentową z której wynika iż skuteczne preparaty na tą ćmę wynaleziono już w 2103.

    podsyłam link do pliku pdf
    https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=26&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwj-iNKLurvVAhWJYlAKHdHAAYc4ChAWCGcwDw&url=http%3A%2F%2Fpubserv.uprp.pl%2Fpublicationserver%2Fgeneruj_dokument.php%3Fplik%3DEP_000000002831046_T3_PDF&usg=AFQjCNEMbmfxvOHClUoXpESfMxbuXQENbg

     • marta, 3 sierpnia 2017, 6:35 pm
     • Autor

     Odpowiedz

     Michale dziękuję.

  • Anna Bronowice, 4 sierpnia 2017, 1:12 pm

  Odpowiedz

  Zaalarmowałam Radio Kraków. Dostałam info, że pomaga preparat KARATE. Dzisiaj karczerem wymyłam bardzo starannie moje kule. Mnóstwo larw żywych i trupków wypadło. Ile pozostało?? Wieczorem pryskam Karate. Dwie pułapki wiszą (zamówienie przyszło po dwóch dniach, ( brawo firma TEDAN ). W jednej są dwie ćmy, druga pusta…….
  http://www.radiokrakow.pl/wiadomosci/krakow/krakowianie-walcza-z-plaga-cmy-bukszpanowej/

  • Ewa M Wola Justowska, 5 sierpnia 2017, 8:18 am

  Odpowiedz

  Anno, jak po nocy? Masz więcej owadów w pułapce? chce ja kupic nie wiem czy zadziała. Mój mąż wygrabił wczoraj krzaki Takimi malymi grabkami, juz po opryskach (ale nie mospilanem bo nie było) i było sporo larw zywych. spalilismy toto. Mospilan zamówiony, wiec poprawię.

  Madzia – daj znać jak zareagował bukszpan na gorąca wodę – lałas wrzatek czy mniejszą temperatura?

  • arek, 5 sierpnia 2017, 3:17 pm

  Odpowiedz

  Skontaktujcie się z tą firmą z Poznania. Przedstawiają całą procedurę walki z tym szkodnikiem.Oprócz foreomonowej pułapki trzeba w odpowiednim momencie zastosować oprysk ,jakimi środkami i jak – to wam podpowiedzą.

  • Anna, 5 sierpnia 2017, 10:07 pm

  Odpowiedz

  Po pierwszym oprysku Mospilanem częśc padła, częśc przezyła, Był może te co znalazłam dzisiaj, to nowe dopiero co wyklute, Pułapka przyszła pierwsze samczyki się złapały. Dzis, mimo upału obciełam krzaki, spryskałam ponownie,
  Moze się odrodzą.

  • Joanna - Warszawa Bemowo, 6 sierpnia 2017, 4:18 pm

  Odpowiedz

  Niestety melduję napad na bukszpany na Bemowie (Warszawa). Dzisiaj odkryliśmy, że nasz śliczny bukszpan jest zżerany od środka, na dole leżało bardzo dużo odpadów od kokonów. Na krzewie – dziesiątki gąsienic. Spryskałam Calypso (Bayer) w stężeniu 4ml/10l. Mamy nadzieję, że pomoże, zaraz przejdę się do sąsiadów.
  Czy te linki do sklepów z pułapkami działają? Pozdrawiam!

   • marta, 6 sierpnia 2017, 4:53 pm
   • Autor

   Odpowiedz

   Mam nadzieję że oprysk zafziała. Linki powinny dzialać.

   • Marta, 1 września 2017, 10:02 am

   Odpowiedz

   Witam, również jestem z Bemowa (okolice lotniska), walczę z Cydalimą już od ubiegłego roku, poprzedniego lata zaalarmowałam Wojewódzką Inspekcję Ochrony Środowiska w Warszawie, z nadzieją że informacja dotrze przede wszystkim do producentów i firm branżowych. Przyjechał Pan pooglądał wziął próbki i pół roku czekałam na potwierdzenie że Cydalima to Cydalima :). Moje bukszpany jakoś się trzymają, ale kilku sąsiadów pozbyło się już krzewów, a w zasadzie smutnych pozostałości po bukszpanach. Z moich obserwacji oprysk Mospilanem działa na gąsiennice takie do 2cm długości, na większe osobniki działa raczej słabo – te setkami zbieram z krzewów, ale przyznam, że jest to bardzo czasochłonne i nie wiem, czy się nie poddam. Aktualnie przeżywamy nalot pierwszego wylęgu, wieczorem nie da się wejść do domu, taka chmura owadów lata przed bukszpanem przy wejściu. Pułapkę feromonową mam, ale działa raczej słabo, do tej pory złapały się w nią 2 osobniki – zdecydowanie większą skuteczność ma gazeta i mąż.

    • marta, 1 września 2017, 3:28 pm
    • Autor

    Odpowiedz

    Dobpułapkibwabią się jedynie męskie osobniki. Ale dwie sztuki to mało. Może za wysoko wisi? Albo jakaś inna przyczyna? Też odniosłam wrażenie ze środki chemiczne działają na młode osobniki. Widzialam na YouTube film pewneho Niemca który mył bukszpany myjką ciśnieniową. Dość skutecznie usuwał w ten sposób gąsienice.

  • jaania, 6 sierpnia 2017, 5:06 pm

  Odpowiedz

  Północno-zachodnia Wielkopolska już też:( poszłam obejrzeć swoje i masakra… nisko przy ziemi były takie jakby pajęczyny, w środku moich kulek sucho i pusto, mnóstwo listków opadło

   • jaania, 6 sierpnia 2017, 5:10 pm

   Odpowiedz

   no i zapomniałam napisać, że żadnych gąsienic nie znalazłam. Czy mimo to opryskiwać mospilanem?

    • marta, 7 sierpnia 2017, 12:09 am
    • Autor

    Odpowiedz

    Myślę że tak.

     • jaania, 7 sierpnia 2017, 2:32 pm

     Odpowiedz

     Dziękuję.
     Zamówiłam już pułapkę, opryskam dziś po południu. Pan z firmy, w której zamawiałam pułapkę powiedział mi, że następny rzut gąsienic będzie we wrześniu. Zatem bądźmy czujni!
     pozdrawiam

  • Joanna - Warszawa Bemowo, 6 sierpnia 2017, 8:21 pm

  Odpowiedz

  Niestety potwierdzam, że u sąsiadów naokoło wszystkie bukszpany napadnięte – Warszawa Bemowo.

  • Karolina, 6 sierpnia 2017, 10:00 pm

  Odpowiedz

  We Wrocławiu bukszpany również zaatakowane 🙁

   • Tomasz, 8 sierpnia 2017, 4:43 am

   Odpowiedz

   Proszę spróbować octem

  • Joanna - Warszawa Bemowo, 7 sierpnia 2017, 12:41 pm

  Odpowiedz

  Calypso nie wytruł, idę zaraz po Mospilan pozdrawiam

  • amamaja, 7 sierpnia 2017, 4:30 pm

  Odpowiedz

  Rzeszów, osiedle Zalesie. 3 bukszpany do wycięcia w tym jeden 30- letni. Gąsienice zauważyłam w środę, w niedziele nie było już nic. Myślę że niestety u mnie już jest za późno na ratunek.

  • tomek, 7 sierpnia 2017, 8:05 pm

  Odpowiedz

  Spróbujcie octem jak spryskelem to larwy pospadaly czekam dalej

   • wiolllka, 8 sierpnia 2017, 8:04 am

   Odpowiedz

   Tomku jakie proporcje ?

  • eva, 8 sierpnia 2017, 1:20 am

  Odpowiedz

  A w Milanówku przy kapliczce bukszpany nietknięte.Może opaczność boska nad nimi czuwa?

  • Joanna - Warszawa Bemowo, 8 sierpnia 2017, 8:59 am

  Odpowiedz

  Wczoraj spryskaliśmy Decisem, dawka 5ml/ 4l; dzisiaj gąsienice nieżywe. Pozdrawiam; Warszawa-Bemowo.

  • Anna Bronowice, 9 sierpnia 2017, 11:31 am

  Odpowiedz

  http://www.tvn24.pl/krakow,50/krakow-grozny-motyl-z-azji-niszczy-roslinnosc,659508.html
  Ale wciąż nie mówią czym go truć. Ja pryskałam drugi raz KARATE .

  • Monika, 9 sierpnia 2017, 9:13 pm

  Odpowiedz

  Czy próbował ktoś preparatu DIMILIN 480 SC (środek przeznaczony do zwalczania larw muchówek , larw szkodników gryzących i ssących). Jest u nas zarejestrowany. Może jeśli radzi sobie z naszymi gąsienicami i tej da radę…

  • Grzegorz. Stary Prokocim Krakow, 9 sierpnia 2017, 9:21 pm

  Odpowiedz

  Najlepsza broń to Internet. Rozsyłanie ten apel w sieci. Ja walczę i nic nie wycinam bo to moje ulubione krzaki. Stary Prokocim w Krakowie.

  • Barbara, 10 sierpnia 2017, 11:51 am

  Odpowiedz

  Kraków – Swoszowice, znalazłam dzisiaj kilka gąsienic (!). Dzięki za informacje, które pozwoliły mi właściwie ocenić sytuację.
  Nie wyobrażam sobie ukochanego ogrodu bez bukszpanów, które sześćdziesiąt lat temu posadził mój ojciec. Będziemy walczyć, proszę przesyłać wszelkie informacje o tym, jak skutecznie pokonać przeciwnika.
  Niestety firma polska, która wysyła feromonowe pułapki nie nadąża z realizacją zamówień, a czas ma tutaj bardzo duże znaczenie…

  • Maria, 10 sierpnia 2017, 9:20 pm

  Odpowiedz

  W Wieliczce chyba jeszcze nie ma przynajmniej u mnie, ale jak są na Starym Prokocimiu w Krakowie to już maja blisko:( Jade na urlop i boję się że jak wrócę to bukszpany moga byc już zainfekowane wiec zrobiłam profilaktyczny oprysk Mospilanem , pewnie wytruje przy okazji jakieś pożyteczne stworzonka ..:(.

  • zibi, 11 sierpnia 2017, 5:09 pm

  Odpowiedz

  ćma dotarła też do bielska białej

  • Mariola, 14 sierpnia 2017, 8:39 pm

  Odpowiedz

  Informacja z francuskich stron ogrodniczych : bezpiecznym środkiem, systemowym, biologicznym, niszczącym larwy tej ćmy, są środki oparte na bakterii Bacillus Thuringiensis. Ten środek jest bezpieczny dla pszczół ! W Polsce dostępny jest np preparat DIPEL WG zawierający tę bakterię.

   • marta, 14 sierpnia 2017, 8:44 pm
   • Autor

   Odpowiedz

   Dziękuję bardzo za informację. Czytalam już o tej bakterii na qngielakich stronach ale nie wiedziałam ze można w Polsce kupić odpowiednie środki. Na pewno ta wiadomość ucieszy wielu ogrodników. Pozdrawiam Marta

 2. Odpowiedz

  Wrzucę wieczorkiem na mojego fejsa twój artykuł, może ktoś dzięki temu rozpozna swojego wroga 🙂 U mnie (łódzkie) nie zaobserwowałam tego szkodnika i okoliczne ogrodniczki skarżą się jedynie na choroby grzybowe na bukszpanie, ale warto mieć się na baczności 🙂 Tylko po co ta panika? 🙂 Jeśli u nas nie ma zarejestrowanych środków do walki z tym owadem to ja, idąc tropem jego zachowania, pryskałabym larwy środkiem biologicznym zarejestrowanym do walki z innymi gąsienicami. Właśnie sobie przeglądałam ofertę firmy Biocont (uwaga, to nie reklama ani spam) i tam mają na przykład środek Dipel do walki z bielinkiem. To po porostu bakteria, która pasożytuje na jego gąsienicach. Może warto w tę stronę iść? Albo napisać do firmy i zapytać? No bo jak widzę pryskają ludzie zwykle Mospilanem, a potem jeszcze dla pewności poprawiają, a potem jeszcze raz…. to ręce mi opadają.

  Pozdrawiam Marto i nie zazdroszczę strachu o ten ogród wśród kamienic. Już go kiedyś pamiętam chwaliłam, żal by było gdyby jakiś dziad potraktował go jak stołówkę i zeżarł cały szkielet. I podziwiam że szukasz alternatywy dla chemii, szrotówka też się udało (tfu tfu) jako tako dzięki lepom opanować 🙂 Tfu tfu- jeszcze raz 🙂

   • marta, 16 sierpnia 2017, 5:39 pm
   • Autor

   Odpowiedz

   Nasz ogród z bukszpanami ma się dobrze (Kraków Śródmieście). Wprawdzie pojawiły się jakieś marne dwie gąsieniczki ale na razie jest spokój. Po prostu pułapka z feromonem działa. Spróbujemy Dipel, na bukszpanach u mojego pracownika na Dębnikach nadal się pojawiają.

   Dzięki Jankosiu, im więcej ludzi wie o problemie tym lepiej.

  • Figa, 17 sierpnia 2017, 10:31 pm

  Odpowiedz

  Mieszkam na Grzegórzkach i chyba sporo tu tego tałatajstwa, bo nie ma dnia, żeby mi wieczorem do mieszkania ze 4-5 tych ciem nie wleciało. Tłukę je bez litości. Za pierwszym razem się zdziwiłam, że takie jednakowe – jasne z ciemną obwódką i że tak ich dużo. Oooo, właśnie kolejna wleciała 🙁 Trzymam kciuki za wszystkich fanów bukszpanów, żeby ich ogródki przetrwały 🙂

   • bees, 18 sierpnia 2017, 1:55 pm

   Odpowiedz

   Niestety, u mnie na starej Olszy 20 letni krzak zastałam po urlopie całkowicie zeżarty. Dopiero wtedy poczytałam o tym paskudztwie. Obcięłam go na goło, spaliłam gałęzie z gąsienicami i opryskałam czym miałam, Actellic. Teraz pojawiły się mikroskopijne pączki, może odbije. Niestety, wieczorem lata mnóstwo dorosłych osobników, siedzą na nawłociach i floksach. Bez feromonów się nie obędzie.

    • marta, 18 sierpnia 2017, 2:50 pm
    • Autor

    Odpowiedz

    Mieszanka octowa:
    8 l wody
    2 łyżki octu
    2 łyżki sody
    2 łyżki oleju jadalnego
    2 łyżki szarego mydła (rozpuszczoneg)

    Nie wiem czy zadziała. Ekologiczny jest Dipel o którym pisała Jankosia.

    I niestety jeśli chce się uratować krzewy trzeba poza pułapką pryskać. Zwłaszcza wewnątrz. Przy starych krzewach i dużych przyda się opryskiwacz z lancą. Żeby środki zadziałały trzeba krzew spryskać tak mocno by ciekło. Róbcie te opryski proszę pod wieczór po oblocie pszczół. Podobno Mospulan (jest środkiem systemicznym) jest bezpieczny dla pszczół ale….lepiej dmuchać na zimne.

  • bluesky, 18 sierpnia 2017, 2:17 am

  Odpowiedz

  W ciągu tygodnia zjedzona została 1/5 krzewu (Rzeszów/Pobitno)! Nie wiem co robić? Tak mi żal tych roślin… Czy ktoś z Państwa wie Jakie są proporcje mieszanki octowej? Jak potraktować rośliny gorącą wodą oprysk?konewka? U mnie pełno motyli i zielonkawych grudek, a liście zjedzone, zostały tylko zdrewniałe części, czy je też mam obciąć? skrócić? Proszę o radę bardziej zaprawionych w boju…

  • krystyna, 18 sierpnia 2017, 10:44 pm

  Odpowiedz

  Wola Justowska -niestety u nas tez widać spustoszenie w ogrodach , a wieczorem do światła przylatuje chmara tego talatajstwa! Mnie zzarly tylko jeden krzak , ale nie wirze, by to byl koniec! Za duzo ich lata , a ludzie nie walczą!! Boje sie ze bedzi tak jak z kasztanowcem !!!

   • marta, 18 sierpnia 2017, 10:47 pm
   • Autor

   Odpowiedz

   No niestety w tamtej okolicy ćma pojawiła się już w zeszłym roku.

  • krystyna, 18 sierpnia 2017, 10:53 pm

  Odpowiedz

  Niestety na Woli Justowskiej to talatajstwo czuje się świetnie!!! Zaatakowalo bukszpany w wielu ogrodach . Nie wiele osob wie lub interesuje się tym problemem. Wieczorem do swiatla przylatuje cala chmara tych ciem . Jeśli ktoś ma zdjecie samca i samicy niech zamieści w intern. Warto zobaczyć czego trzeba się bać.Ja tłuke wszystkie podejrzane….

   • marta, 18 sierpnia 2017, 10:55 pm
   • Autor

   Odpowiedz

   Zdjęcia są w artykule.

  • Ewa wola Justowska, 19 sierpnia 2017, 2:39 pm

  Odpowiedz

  pułapka feromonowa działa swietnie. Wymieniam wode codzienniepo południu i następnego dnia rano znajdue około 10 utopionych osobników. znaczy sie jest tego całe mnóstwo. Niestety wyroiły sie w róznych terminach bo u sąsiadów tez są bukszpany więc tak naprwde oprysk trzeba tez prowadzic częsciej. Co 10 dni to można złapać larwy z jednego miotu ale jeżeli to się zlatuje z okolicy i składa jaja w różne dni to obawiam się że to walka z wiatrakami. My pryskalismy Mospilanem juz 3 razy, a larwy nadal sie ppjawiają.

  Potwierdzam, że ludzie nie walczą ze szkodnikiem. Każdy chodzi i narzeka na zniszczenia, podpatruje a to pułapkę a to patrzy na środki chemiczne ale nikt niczego nie kupił, nie pryska, nie łapie…..szkoda gadać.

  • ogrodnik, 20 sierpnia 2017, 7:49 pm

  Odpowiedz

  Ludzie, pójdźcie po rozum do głowy!

  Ja jako jedyny w Krakowie mam chyba zachowane w całej okazałości bukszpany bo nie słucham ignorantów i laików tylko stosuje chemię!
  MOSPILAN lub DECIS!

  Moje bukszpany są piękne! nadal!

  • Mania z Bronowic, 21 sierpnia 2017, 1:27 pm

  Odpowiedz

  Witam,
  Moje stosunkowo młode bukszpany przetrwały 2 „najazdy” szkodników i nie wykluczam ,że pojawi się 3-ci bo czytałam ,ze może nastąpić we wrześniu.Ponieważ planuję urlop 10-cio dniowy więc może się okazać, że po powrocie zastanę spustoszenie.
  Koniecznie muszę kupić pułapkę ale wcześniej proszę doświadczonych o poradę jaką i gdzie ?
  Czytałam o jakiś lepowych i lejkowych i nie bardzo wiem co jest skuteczniejsze?Jakoś nie mam przekonania do lepów ale może??? Czy te pułapki to działają cały sezon czy też trzeba dokupować jakieś wkłady???
  Proszę wyjaśnijcie co wiecie na ten temat -bo kupić byle co to bez sensu…. pozdrawiam wszystkich „walczących’ z tym paskudnym szkodnikiem.

   • marta, 22 sierpnia 2017, 2:06 pm
   • Autor

   Odpowiedz

   Pułapki kominkowe dostępne są w sklepie Tedan. Takoż feromony. Do jednej pułapki potrzeba 4 sztuk dyspenserów z feromonami na cały sezon.

   • bees, 27 sierpnia 2017, 7:55 pm

   Odpowiedz

   Lepowe są do kitu. Za duży /silny motyl, żeby się od razu złapał. Szamoce się i wyrywa, w efekcie po złapaniu się trzech cały lep jest w pyłku i już nie działa, a nowe ćmy ciągle przylatują. W efekcie mam trzy razy tyle ciem, ile było wcześniej. Tylko kominkowe łapki! Poza tym, mój obcięty do goła krzak ładnie się opuszcza, ma pełno małych pączków nawet na grubych starych gałęziach, nawet na pniu, więc kto chce zachować swoje bukszpany, nie musi ich usuwać. Tylko że to kupa roboty, po obcięciu i spaleniu resztek jeszcze odkurzałam kokony i odchody gąsienic odkurzaczem (dwa pojemniki z jednego krzaka o wysokości 1,5 m ).

    • marta, 27 sierpnia 2017, 11:34 pm
    • Autor

    Odpowiedz

    Można też wymyć krzewy myjką ciśnieniową na jakąś foliową płachtę. Widziałam film pewnego Niemca który tak sobie radził z gąsienicami.

  • Anna, 22 sierpnia 2017, 8:31 pm

  Odpowiedz

  Jest ich mniej, do pułapki się łapią, ale nie są to jakieś oszałamiające ilości, latają żywe i nie lecą do pułapki. Zmądrzały ??.
  Pryskam mospilanem. Ale zauważyłam, że sikorki skubią moje „kikuty bukszpanowe”

   • marta, 22 sierpnia 2017, 8:40 pm
   • Autor

   Odpowiedz

   Do pułapki łapią się tylko męskie osobniki. Może faktycznie siokorki je polubią? Chociaż bukszpan zawiera alkaloidy i jest trujący. A tym samym gąsienice..

  • Magda, 29 sierpnia 2017, 4:35 pm

  Odpowiedz

  Niestety Wrocław też zaatakowany… moich kilka bukszpanów kulistych zniknęło zanim zdążyłam zadziałać,dosłownie w 3 dni,żywopłot trzyma sie lepiej. Próbowałam to świństwo wybierać,ale po ok.200 gąsiennicach z niecałego metra żywopłotu ręce mi opadły! Polałam Mospilanem,3 tyg.temu,nowych gąsiennic nie widze,ale motyli lata mnóstwo i nie wiem co dalej? Powtarzać Mospilan,zmienić na Decis, jak często pryskać? Czekam na pułapke,ale nie wiem,czy przy tej ilości motyli i braku reakcji u sąsiadów to ma sens.

   • marta, 31 sierpnia 2017, 10:41 pm
   • Autor

   Odpowiedz

   Pomaga mycie myjką ciśnieniową. Można gąsienice wypłukać na jakaś folię i spalić potem.

  • Anna, 8 września 2017, 8:11 pm

  Odpowiedz

  Zaczynają odrastać 🙂

   • marta, 8 września 2017, 8:13 pm
   • Autor

   Odpowiedz

   Cudownie:)

  • Maria, 10 września 2017, 5:51 pm

  Odpowiedz

  Niestety wczoraj zauważyłam działalność motyla na starych bukszpanach w Będkowicach koło Krakowa. Na razie spryskałam czym miałam i wycięłam paląc zaatakowane gałązki. Jutro jadę do Krakowa po środki i wytaczam armaty !!!

   • marta, 10 września 2017, 10:00 pm
   • Autor

   Odpowiedz

   Powodzenia.

  • Bogda, 16 stycznia 2018, 8:55 pm

  Odpowiedz

  jest styczeń a ja zobaczyłam że mój bukszpan jest dziwnie zniszczony po wierzchu. Czy mam go wykopać? Obok rośnie rząd młodych bukszpanów. Czy suszony wrotycz jest też skuteczny?

   • marta, 16 stycznia 2018, 9:00 pm
   • Autor

   Odpowiedz

   Ale ten bukszpan teraz się zniszczył? Raczej skłonna byłabym stawiać na mróz/lodowaty wiatr. Jeśli była na nim ćma to w środku powinny być resztki po oprzędach. Nie wiem czy wrotycz zadziała. W każdym razie teraz to i tak bez sensu, przy tej temperaturze motyle się nie rozmnażają.

  • Gosia, 30 marca 2018, 4:13 pm

  Odpowiedz

  Dzień dobry,
  Nie mam tej ćmy u siebie ale mam bukszpany (jednen – zrośnięty z trzech – ma 2,m5x3m!), myślę o ‚prewencyjnym’ zawieszeniu pułapki ale ….. czy powinnam i jeśli to ew. gdzie (koło bukszpanów czy z dala od nich)? Pytam , bo boję się, że jak powieszę pułapkę w swoim ogrodzie to sama ‚zwabię’ te ćmy może?

   • marta, 30 marca 2018, 4:16 pm
   • Autor

   Odpowiedz

   Moim zdaniem jeśli w okolicy tej ćmy nie ma to nie ma sensu wieszać pułapek. Raczej trzeba monitorować i obserwować na bieżąco.

  • Anna, 19 kwietnia 2018, 9:03 pm

  Odpowiedz

  ćma wróciła. pojawiły się nowe osobniki. Motyli co prawda jeszcze nie ma dużo, jednego widziałam, ale gąsiennice już są. Zdazyły się już troszke pożywić ledwo co odrosnietym jesienią zeszłego roku bukszpanem. Już są po dokarmianiu mospilanem.

   • marta, 19 kwietnia 2018, 9:04 pm
   • Autor

   Odpowiedz

   No niestety – my też zaczynamy opryski.

  • Bożena, 19 kwietnia 2018, 9:29 pm

  Odpowiedz

  Witam dziękuję za rady. Właśnie wczoraj zauważyłam na swoich bukszpanach tą gąsienice . Mam ich sporo w ogrodzie a jestem z Wrocławia. Od razu spryskalam Karatem i dziś sporo leżało pod krzakami ale też część została żywa na krzakach. Więc od jutra stosuję wasze rady. Co za paskudztwo….

   • marta, 19 kwietnia 2018, 9:52 pm
   • Autor

   Odpowiedz

   Można myć myjką ciśnieniową – spłukać na jakąś płachtę i spalić.

  • Robert, 22 kwietnia 2018, 3:02 pm

  Odpowiedz

  Witam,

  Zastosowałem oprysk preparatem Decis, obficie na krzaki, ale także w słoiku na zdjęte gąsienice (tym samym stężeniem i to większym niż normalnie zalecany, tzn. dałem 7 ml/l). W słoiku te, które były obficie spryskane, zdechły dość szybko, jedna była w słoiku wyżej i jakoś przeżyła. Natomiast na krzakach nie jest to takie łatwe, bo one się chronią w ten sposób, że przy pomocy przędzy zamykają dwa lub więcej liści i tam spokojnie żerują. A środek owadobójczy nie dociera do takich „muszelek”. Oprysk zrobiłem już dwa razy w odstępie może 10 dni. Mam nadzieję, że przynajmniej ograniczy liczebność. Straszna plaga.

   • marta, 22 kwietnia 2018, 9:35 pm
   • Autor

   Odpowiedz

   Dziękuję za informację. Może warto spróbować preparat biologiczny (Dipel WG)

  • joda, 25 kwietnia 2018, 12:04 am

  Odpowiedz

  Dziś zauważyłam gąsienice na moim bukszpanie w Krakowie -Czerwony Prądnik. Są obrzydliwe , ale muszę jutro zacząć działać. Najchętniej bym wycięła ale gdzie spalić?

  • Agne, 28 kwietnia 2018, 10:53 am

  Odpowiedz

  Kraków w północnej części.
  Miesiąc temu około 1 marca 2018 odkryłam że bukszpan pod oknem jakby zachorował, ale nie przyglądałam mu się z bliska za bardzo.
  15 kwietnia 2018 na parapecie pojawiły sie małe gąsienice, po przeszukaniu internetu okazuje się, że zaatakowała je ta ćma.
  Piszę tylko informacyjnie że najwyraźniej problem zaczął się roznosić po całym Krakowie.

  Pozdrawiam.Agnieszka.

  • Stara Krowodrza, 28 kwietnia 2018, 2:11 pm

  Odpowiedz

  Dziś się kapnąłem iż mój ponad 50 letni bukszpan wygląda katastrofalnie,setki gąsienic,wręcz ohydnych,zwisające nie ma w ogóle zielonych listeczków,chyba już mu nie pomogę.Atak był błyskawiczny i katastrofalny,w tamtym roku było normalnie,nic nie zapowiadało tego stanu.Okolice Nowego Kleparza,z rozmów wiem że na Azorach już jest podobnie. Wielka szkoda i dziwię się tylko temu iż za zaistniały stan rzeczy nikt nie odpowie…

  • Krystyna, 28 kwietnia 2018, 9:58 pm

  Odpowiedz

  Kraków Łagiewniki trzy bukszpanowe kule 20 letnie i jeden krzew 30 letni zeschłe od dołu i pełno gąsienic wszystko w ciągu kilku dni …. W ub.roku piękne bez problemu. Dziś potraktowałam preparatem Decis bardzo obficie ale część gąsienic długo dawała oznaki życia.
  Proszę o pomoc. Czy o tej porze roku można ciąć krzewy? Skracać tylko czy ciąć drastycznie?
  Bardzo mi żal ich wycinać ale z tego co czytam walka nie jest łatwa. Zamawiam też pułapki.
  Z góry dziękuję za info.

   • marta, 28 kwietnia 2018, 11:04 pm
   • Autor

   Odpowiedz

   Można już ciąć, ale ja osobiście bałabym się głębokiego cięcia na starszych krzewach. Ważne – nie wyrzucać na kompost obciętych resztek. Na Kurdwanowie w zeszłym roku (i na Piaskach) łapały sie już do pułapek niewielkie ilości. Powodzenia.

    • Krystyna, 29 kwietnia 2018, 7:24 am

    Odpowiedz

    Bardzo dziękuję za odpowiedz.
    O kule będę walczyć. Pozostały krzew ( obecnie coś na kształt bonsai ) prawdopodobnie przytnę radykalnie mam nadzieję że przeżyje – choć nigdy w końcu kwietnia go nie cięłam. W tej chwili wygląda strasznie.
    Czy jest szansa że te obeschłe gałązki się zazielenią? Myślę głównie o moich kulach.
    Dziękuję i pozdrawiam. Krystyna.

  • Marcin, 30 kwietnia 2018, 4:40 pm

  Odpowiedz

  W Krakowie (Bronowice) od kilku dni jest ponownie zmasowany atak gąsienic. Na dużym bukszpanie, który już rok temu był pryskany mospilanem teraz w krótkim czasie pojawiły się setki szkodników (chyba musiały w jakiejś postaci przezimować w ukryciu na krzaku). Po dwóch opryskach pod rząd w odstępie 1 dnia nadal pojawiają się żywe osobniki. U sąsiadów, którzy nie stosowali oprysków zostały już same obgryzione łodygi bez liści. Na małym krzaku, który w tamtym roku też był zainfekowany i pryskany na razie się nic nie pojawiło, więc tam pewnie oprysk był skuteczniejszy.

  • Kaśka, 2 maja 2018, 8:40 pm

  Odpowiedz

  dziś byłam w ogródku przed blokiem -tysiąclecia ,mam kilkunastoletni bukszpan -już zaatakowany ,ubiłam parenascie gąsienic,wczesniej nie było widać,po drugiej stronie klatki jest o wiele starszy ale nie oglądałam jeszcze

   • marta, 2 maja 2018, 9:57 pm
   • Autor

   Odpowiedz

   Mechaniczne zwalczanie ma sens na niewielkiej ilości krzewów. Powodzenia. Polecam jednak założyć pułapkę z feromonami – koszt pułapki i feromonów na cały sezon to 80 zł.

  • Dorota, 3 maja 2018, 11:21 pm

  Odpowiedz

  U mnie też są (Kraków/okolice Placu Inwalidów). Zbieram gąsienice i robię opryski Mospilanem 20 SP (działa).

  • Marcin, 5 maja 2018, 11:23 am

  Odpowiedz

  W Łodzi też są

  • Ewa, Wrocław, 8 maja 2018, 9:14 am

  Odpowiedz

  We Wrocławiu też plaga. Swoje bukszpany od trzech dni opryskuję (dwukrotnie Mospilanem i raz Decisem), a gąsienice – tylko te duże około 3 cm – nadal chodzą. Mam wrażenie, że zabijają się te mniejsze, a te wielkie nie są wrażliwe. To niepokojące 🙁

  • Ivon, 10 maja 2018, 3:08 pm

  Odpowiedz

  Potwierdzam.. Niestety w Łodzi też się pojawił tenże robal :/ myślałam że to może przyszłe motylki ale teraz .. idę polować 🙁

  • joda, 13 maja 2018, 3:28 pm

  Odpowiedz

  Pisałam o moim bukszpanie na Czerwonym Prądniku. Spryskalam go kilkakrotnie Mospilanen, ale w końcu go wycięłam i spakowałam do specjalnych brązowych worków, które można osobiście i za darmo pobrać w MPO. Worki zabrano w ramach akcji „zielone odpady” i mam nadzieję, że zostały odpowiednio zutylizowane (?). Ale zastanawia mnie, dlaczego nikt tego problemu nie monitoruje, ani nie uświadamia właścicieli ogrodów. Na mojej ulicy w ogródkach sąsiadów widziałam porażone bukszpanu, ale sąsiedzi bagatelizują problem.

   • marta, 14 maja 2018, 5:53 am
   • Autor

   Odpowiedz

   Radio Kraków i Gazeta Krakowska nagłaśniały problem z ćmą. W odpowiednią utylizację nie wierzę…

  • Iwona, 24 maja 2018, 3:58 pm

  Odpowiedz

  Czy może ktoś dawał znać jaki efekt dało zastosowanie preparatu DiPel WG?

  • Magda, 30 maja 2018, 4:41 pm

  Odpowiedz

  Karmiłam ptaki całą zimę i karmię latem. Mój bukszpan chyba 20-letni wysoki na 3 m, umierał od inwazji gąsienic ćmy bukszpanowej, więc do krótko przycięłam i odkryłam jakies pół metra od spodu. I wtedy ptaki miały dostęp do wnętrza bukszpanu, który był bardzo gęsty. „Moje” sikorki i wróbelki pięknie go wyszczyściły z gąsienic i na razie mam spokój. (30 maja 2018r.) Nasze ptaki jedzą te obrzydliwe gąsinice! Pozrawiam
  Magda

   • marta, 31 maja 2018, 6:25 am
   • Autor

   Odpowiedz

   Świetna wiadomość. Pozdrawiam Marta

  • anna klimek, 6 czerwca 2018, 9:27 am

  Odpowiedz

  mam Sherpa 100 EC. Tylko nie wiem jakie stężenie zrobić na oprysk czy 0,5 % starczy

   • marta, 6 czerwca 2018, 5:39 pm
   • Autor

   Odpowiedz

   Myślę że 0,5% powinno wystarczyć.

  • Mila, 8 czerwca 2018, 9:17 pm

  Odpowiedz

  U nas pod domem zaatakowały 3 duże bukszpany. Szkoda bo były piękne. Ten który rósł nad chodnikiem w formie kuli, pod nim było widać coś jakby drobnica, odchody tych szkodników. Szło jak burza. Objadanie listków. Rzeczywiście one najpierw buszują od środka. Wstrętne. Larwy. Pajęczyny. Ale! Po roku zaczyna ze szkieletu odrastać. Kilka razy obrałam wodą z szarym mydłem. Nie wiem czy o to chodzi. Sasiad tez mowi że po roku straszenia bukszpany odrastają. Zatem nie podlamujcie się. Krzaczek też walczy o powrót do zdrowia. Jak człowiek 🙂

  • Mila, 8 czerwca 2018, 9:25 pm

  Odpowiedz

  A ! I nie prawda że ptaki tego świństwa nie jedzą. Ze zdumieniem zauważyłam kilka razy ptaszki które siadały na bukszpanie i wydziobywsl cos z wnętrzności krzewu.

   • marta, 9 czerwca 2018, 8:52 am
   • Autor

   Odpowiedz

   Widocznie musi upłynąć trochę czasu. Niestety przykład Niemiec czy Francji pokazuje że ptaki nie są w stanie sobie poradzić z taką plagą.

  • józef, 8 lipca 2018, 3:50 pm

  Odpowiedz

  Kędzierzyn -koźle moje bukszpany zostały zaatakowane przez tą liszkę po raz drugi w tym roku stosowałem środek na insekty ina mszyce efekt nie bardzo skuteczny teraz zlałem bukszpan gnojowicą z pokrzyw czekam na efekt

  • Magdula, 11 lipca 2018, 9:23 pm

  Odpowiedz

  No tak, dzisiaj na działce w Nowej Hucie „Wanda”,ul.Bulwarowa już jest.Jutro zacznę oprysk.Mam 50letni bukszpan zaatakowany i 3 mniejszem,tez zaatakowane częściowo.Powiedziałam sąsiadom,żeby też oprysk zrobili.Koszmar.

  • Danka, 12 lipca 2018, 5:34 am

  Odpowiedz

  Wyciąg z glistnika porządnie przetrzebił mi ćmę. Skuteczne okazały się tez opryski roztworem coca coli 1:3.

   • marta, 19 lipca 2018, 5:33 pm
   • Autor

   Odpowiedz

   Naprawdę cola działa?

  • S, 19 lipca 2018, 3:16 pm

  Odpowiedz

  Wczoraj się załamałam, moje bukszpany mają ponad 40 lat, myślałam, że źle przycięłam bukszpany i dlatego żółkną, ale zorientowałam się, że to ćma bukszpanowa. Na dodatek pada …
  Zamówiłam pułapki, kupiłam środek chemiczny, dzisiaj zamierzam zacząć działać – ćma dotarła do Nowej Huty 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.