Ogrody Marta Góra

Helmingham Hall and Gardens – czerwiec 2006

Niewątpliwie zwiedzanie tego ogrodu to była wielka przyjemność.  Był pierwszym do którego trafiłam przyjeżdżając do Wielkiej Brytanii.  Posiadłość położona jest niedaleko Ipswich, stolicy hrabstwa Suffolk. Zarówno Zamek jak i ogrody położone są na terenie olbrzymiej posiadłości, zwiedzać można część znajdującą się obok zameczku.  Oczywiście można również zwiedzać wnętrze posiadłości. Wszystko za odpowiednią opłatą.

Przy ogrodach znajduje się tzw Tea Room, gdzie można napić się kawy oraz  niewielki punkt sprzedaży roślin i pamiątek z ogrodów.  Organizowane są również różne imprezy, my trafiliśmy na pokaz starych samochodów (na terenie posiadłości jest nawet prywatna stacja benzynowa).  Można również zwiedzić zabytkowy kościół, przyległy do niego cmentarz i podziwiać egzotyczne zwierzęta, które zamieszkują tereny wokół Helmingham Hall.

Helmingham Hall Gardens

Ten ogród to przede wszystkim klasyczny i formalny układ z bukszpanowymi obwódkami i niewielkimi rabatami bylinowymi.  Dominują tutaj róże, stare odmiany ogrodowe, których zapach roznosi się po całym ogrodzie. Są wszędzie – na rabatach, na murach, pergolach, zarówno te krzaczaste jak i te czepne poprowadzone w wymyślny sposób. Klimat Wysp Brytyjskich a szczególnie rejonu w którym położony jest ogród w Halmingham uznawany jest za najłagodniejszy na całych Wyspach.  To dzięki temu łagodnemu i wilgotnemu klimatowi udaje się uprawa tak dorodnych różanych krzewów.  Zaskakują połączenia z wiciokrzewem, czosnkami i liliami botanicznymi – warto zaznaczyć że nasadzenia zostały zaplanowane w XVI wieku i utrzymywane są do dzisiaj według tamtych planów. To tutaj po raz pierwszy na żywo zobaczyłam swojego różanego wymarzeńca – Rosa gallica ‚Versicolor’.  Przypadkiem i całkiem niedawno udało mi się ją kupić w szkółce oddalonej o 40 km od mojego ogrodu.

Rosa gallica \'Versicolor\'

W ogrodach można podziwiać typowe klasyczne angielskie rabaty, których cechą główną jest to iż ułożone są piętrowo, rośliny są doskonale dobrane pod względem siedliska, terminu kwitnienia, wysokości, kształtu i koloru.  Klasyczne ‚english borders’ zachwycają urodą przez cały sezon przypominając małe dzieła sztuki.

Helmingham Hall Gardens

W Helmingham tłem rabat są ceglane mury na których pysznią się róże czepne wraz z powojnikami.  Taki układ ogrodu podzielonego murami i żywopłotami wprowadza elementy zaskoczenia, tworzy osie widokowe a przede wszystkim chroni rośliny przed zimnym wiatrem i chłodem.

Helmingham Hall Gardens

Część ogrodów powstała w drugiej połowie XX wieku, ale stylem, urodą w niczym nie odbiegają od założeń sprzed pięciu wieków.

Helmingham Hall Gardens

Ogród złożony jest z dwunastu części i każda z nich warta jest dokładnego obejrzenia. Mnie szczególnie zachwycił oczywiście ogród różany, ziołowy, angielskie rabaty bylinowe  i łąka pełna dzikich kwiatów. Można tutaj zobaczyć całą kolekcję starych odmian róż ale w nowych założeniach pojawiają się też nowoczesne odmiany, takie jak chociażby ‚New Dawn’ czy ‚The Fairy’. Termin czerwcowy wybrałam celowo –  to właśnie głownie róże przyciągnęły mnie do tego pięknego ogrodu.

Helmingham Hall Gardens

Marta Góra

Zdjęcia i artykuły umieszczone na tych stronach są własnością autorów, jakiekolwiek wykorzystanie ich i publikowanie bez mojej zgody jest niezgodne z prawem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.