Mad Gardener's World

Geranium ‚Sirak’

Bodziszki to kolejna grupa bylin podstawowego doboru i chociaż nie wszystkie są bezproblemowe to jednak znaczna ich część  może być uprawiana przez naprawdę początkujących ogrodników. Początek czerwca to czas bodziszkowego szaleństwa.  Do takich łatwych w uprawie należy właśnie odmiana ‚Sirak’, która jest mieszańcem dwóch gatunków Geranium gracile  i Geranium ibericum. 

I chociaż Geranium gracile preferuje dobrą glebę raczej w półcieniu to stał się on bardzo dobrym materiałem wyjściowym dla odmiany uprawianej w pełnym słońcu.  Właśnie w takich warunkach najlepiej będzie się czuł – pełne słońce, gleba zasobna w materiał organiczny.

Kwiaty tej odmiany są spore, osiągają nawet do 5 cm średnicy,  Kolor jak widać na zdjęciu to ładny, ciemny róż z mocnym żyłkowaniem.  Literatura podaje że ten bodziszek dorasta do 40-50 cm i nadaje się na brzeg rabaty. U mnie w tym roku ma ok 80 cm:)

W taj kępie skryła się róża, która mocno ucierpiała zarówno zimą jak i po wiosennych przymrozkach.

Ja mam nadzieję, że do uprawy bodziszków zachęcać nie trzeba:) Bo jak widać niewielkim kosztem można uzyskać fajny efekt. O tym jak stosować i jak rozmnożyć bodziszki pisałam już tutaj

‚Sirak’ Idealnie będzie się nadawał do sadzenia pomiędzy roślinami. Mam nadzieję, że po kwitnieniu zacznę go dzielić i trochę więcej sadzonek mi przybędzie by zapełnić puste miejsca w ogrodzie. O pustych miejscach niebawem napiszę…

 

A samą odmianę polecam dla osób szukających niekłopotliwych i ładnych roślin na słoneczną rabatę.  Będzie doborowym towarzystwem dla wielu bylin ale także dla krzewów.  Moje sadzonki były podlane może ze 2 razy – tuż po posadzeniu.  Dostały też ściółkę z kory. Po kwitnieniu może go ciut przytnę, chociaż nie wykłada się i wygląda nader schludnie.   W łagodnym klimacie Wysp Brytyjskich ta odmiana kwitnie dość długo, praktycznie przez całe lato. U mnie niestety upały nie będą sprzyjały zapewne tak długiemu kwitnieniu.

 

Tekst i zdjęcia Marta Góra

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.